Mishe lope i skuqur me perime nga tegatuajm
Mishe lope i skuqur me perime nga tegatuajm

Mishe lope i skuqur me perime nga tegatuajm

Kuzhint.com

Per pergaditjen e kesaj pjate ju duhen keta perberes:

*Mish lope i prere ne feta jo edhe shume te trasha,

*Perime nga frizi ( boronia, karrota mundeni te perdorni edhe brokoli e lulelaker),

*Nje spec i kuqe,

*Nje spec i verdhe,

*Vegeta, piper i zi, piper i kuq, majdanoz,

Per sasin e perimeve dhe mishit vendosni ju sipas personave.

Spari fillojme me zierjen e patateve (prerjen e bejeni sipas deshires) te cilat i ziejme me uje te kriposur.

Pastaj ziejme edhe perimet sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Mishin e lopes e hedhim ne tigan.

I shtojme vaj dhe te gjithe erezat dhe e vendosim mbi zjarre per skuqje.

Pasi te jete pjekur mishi ia shtojme perimet e ziera (ia largojme ujin) dhe specat e prere ne feta.

E lem edhe 5 minuta mbi zjarre pastaj e largojme nge zjarri dhe e servojme ne pjate se bashku me patet e ziera.

Per dekor i hedhim siper majdanoz.


Fjalet kyqe : gjellera  mishe  lope  skuqur  perime  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keksa me form lepuri
Soda e bukës apo pluhuri për pjekje? Cila është më e mirë?
Qofte me patate ne furre nga  Kaltrina Berisha