Toptha me kanell
Toptha me kanell

Toptha me kanell

Kuzhint.com

Perbersit:

60 g margarinë

300 g miell

2 lugë vaj

4 lugë buke e grire ose prezlle sic e njofim ne ne Kosove

2 lugë sheqer

1 qese me kanellë

llokum -

Pergaditja e brumit: Shkrime margarinen me uje dhe pa kripe dhe e leme te vloje ne zjarr pastaj duke e perzier vazhdimisht shtojme miell deri sa mielli te lidhet mes vete dhe te formohet si lloje llokumi, e leme brumin me nje ane qe te ftohet.

Ne anen tjeter rrafim vezet dhe ia shtojme brumit te ftohur duke e eprzier mire qe te ngjiten vezet, marrim kumgullat i prejm ne copa dhe i fergojme em pak sheqer dhe i leme te ftohen per mbushje, pastaj marrim brumin e ndajm ne kuleq te vegjel dhe ne mes i mbushim me kumbulla dhe i bejme toptha njelloj sikurse ne foto. i skuqim ne vaj per cdisa minuta dhe i mbeshtjellim me buken e grimcuar te perzier me kanell.

>>. http://kolaci. eu/


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  kanell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

-KIFLE-
Kifle preshevare
Byrek me kos dhe vezë