Mufinsa me krem pana dhe qershia
Mufinsa me krem pana dhe qershia

Mufinsa me krem pana dhe qershia

Kuzhint.com

Perberesit ;

*300gr miell

*300gr sheqer

*180ml qumesht

*150gr gjalp

*100gr çokollate te zeze te grire holle

*7 luge plot kakao pluhur

*1 pako te vogel vanilje

*1 luge te vogel pluhur pjekes

*1 maje luge sode buke

*E dekorojm me krem pana dhe i sperkasim me qokollad te grryer ne rende dhe disa kokrra te qershijave siper.

Pergaditja;

Me ndihmen e nje mikseri elektrik rrahim mire gjalpin ne temperature ambjenti bashke me sheqerin, shtojme vaniljen dhe vezet nje nga nje duke patur parasysh te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur mire nga perberja.

E hedhim kete mase ne nje tas te madh dhe e leme menjane.

Ne nje tjeter ene, bashkojme duke i situr fillimisht miellin, kakaon, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe.

Shtojme edhe perberjen mesiper me veze dhe qumeshtin ne temperature ambjenti.

Shtojme se fundi edhe çokollaten e grire imet dhe e perziejme brumin me ndihmen e nje spatule kuzhine derisa te homogjenizohet.

E hedhim brumin neper format e mafin duke mbushur 2/3 e tyre me perberjen dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180 �C per rreth 30 minuta.

I leme te ftohen plotesisht i dekorojm me krempana dhe i sperkasim me qokollad te grryer ne rende dhe disa kokrra te qershijave siper.

Ju beft mire !


Fjalet kyqe : embelsira  mufins  krem  pana  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Receta e ditës | Ëmbëlsirë me portokall
Torte e shijshme një recet hungareze
Rrolad me banane