Krofne te mbushura me çokolladë
Krofne te mbushura me çokolladë

Krofne te mbushura me çokolladë

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 pako maja,

3 lugë sheqer,

Ujë 1/2 filxhan të ngrohtë,

3 gota miellë,

1/2 filxhan qumësht të ngrohtë,

1 e verdhë veze,

Kripë 1/4 lugë çaji,

3 lugë gjalpë ose margarinë te zbutur,

cokolad per mbushje,

Vaj per skuqje,

Sheqer 1/3 filxhan,

3/4 filxhan çokollatë,

lajthi përhapur

Pergaditja:

Në fillim duhet pasur parasysh qe ky brum duhet te gaduhet ne mbremje qe te pergaditet ne mengjes.

Marrim ne nje ene hedhim te gjithe perbersit per brumin dhe e mbeshtjellim me qese kuzhine dhe e fusim ne frigorifer per 8 deri ne 12 ore.

Te nesermen marrim brumin e shtrijme me pic dhe e presim me nje form qe duhet mbeshtjelur cokoladen brenda dhe i hedhim ne vaj te nxehte duke i ferguar afri 2 min ne secilen anne ne fund i rrokullisim ne sheqer dhe serviren ashtu te ngroheta.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  doughnuts  mbushura  coko  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kollpite me spinaqe
Dobitë e vajit të kanellës(Cinnamon Oil)
Truke për zierjen e perimeve