Torte turke
Torte turke

Torte turke

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

, 3 veze, 1 Gote sheqer, 1 Gote miell, 1 Gote niseshte gruri, Nje pako sheqer vanille, Nje luge qaji peciv, 3-4 Luge gjelle kakao, , per kremin ju duhen:, 2 Gota e gjysem qumesht, 2 Luge gjelle niseshte, 2 luge gjelle sheqer, 200 ml Ajke, 4 Luge gjelle mjalte

Pregaditja e recetës :

Te gjithe perberesit per kremin ne perjashtim te ajkes dhe mjaltes i hedhim ne tenxhere dhe i vendosim mbi shporet per te vluar duke e perzier masen vazhdimisht deri sa te arrin trashesin e pudingut.

Pastaj ia shtojme edhe ajken e rrahim mire me mikser dhe ne fund shtojm edhe mjalten duke e rrahur masen edhe 5 minuta me mikser.

E vendosim kremin e pergatitur ne frigorifer qe te ftohet.

Per brumin marrim te gjithe perberesit dhe i hedhim ne nje ene te thelle.

I perzime me mikser pastaj e derdhim brumin ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Tepsin e vendosim ne furre qe te pjeket ne temperatur 170 Grad per 6-7 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet duke ia heq letren.

Nga peta presim shirite te gjata me gjeresi 5 cm dhe i bashkojme nga dy shirite duke i lyer ne mes me kremin e pergaditur me heret.

I lem te ftohen edhe pak pastaj i presim ne copa per ti servuar.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe te vogla nga Gzime Nuhiu
Nohut me mishe pule nga Kaltrina  Berisha
Torte me biskota  tiramisu