MUFINS ME COKOLLATE
MUFINS ME COKOLLATE

MUFINS ME COKOLLATE

Kuzhint.com

Perberesit ; *300gr miell *300gr sheqer *180ml qumesht *4 veze *150gr gjalp *100gr çokollate te zeze te grire holle *7 luge plot kakao pluhur *1 pako te vogel vanilje *1 luge te vogel pluhur pjekes *1 maje luge sode buke *pak kripe *E dekorojm me krem qokollad dhe i sperkasim me pak copa te vogla shume ngjyrshe te qokollates ne siperfaqe dhe i sherbejme. Pergaditja; Me ndihmen e nje mikseri elektrik rrahim mire gjalpin ne temperature ambjenti bashke me sheqerin, shtojme vaniljen dhe vezet nje nga nje duke patur parasysh te mos shtojme vezen e dyte nese e para nuk eshte thithur mire nga perberja.

E hedhim kete mase ne nje tas te madh dhe e leme menjane.

Ne nje tjeter tas, bashkojme duke i situr fillimisht miellin, kakaon, pluhurin pjekes, soden e bukes dhe pak kripe.

Shtojme edhe perberjen mesiper me veze dhe qumeshtin ne temperature ambjenti.

Shtojme se fundi edhe çokollaten e grire imet dhe e perziejme brumin me ndihmen e nje spatule kuzhine derisa te homogjenizohet.

E hedhim brumin neper format e mafin duke mbushur 2/3 e tyre me perberjen dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180 �C per rreth 30 minuta.

I leme te ftohen plotesisht i dekorojm me krem qokollad dhei sperkasim me pak copa te voglashume ngjyrshe te qokollates ne siperfaqe dhe i sherbejme. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  mufins  cokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte  kremoze me shtresa
 Torte e thjesht me çokolate dhe qershia(vishnje )
Kifle  si ..S''