Bishtaja ne furre
Bishtaja ne furre

Bishtaja ne furre

Kuzhint.com

Bishtaja ne furre

Perberesit:

  • 1 kg bishtaja
  • 1 kuti salce(400 gr), ose domate te fresketa
  • mish vici
  • 1 qepe e madhe
  • vaj, kripe, majdanoz

Pergaditja;

Ne nje ene ne fillim mishin e ziejm me salcen e domates dhe i hedhim pak uje.

E leme te ziejne mishi sa te jete e nevojshme.

Me vone shtojme bishtajat qe i kemi pastruar e lare me pare.

Pastaj taven me gjellen e vendosim ne furrete nxeht ne 200 grad dhe i shtojme edhe majdanosin.

E leme ne furr derisa te shohim se mishi ngelet ne salcen e tij, atehere e nxjerrim nga furri.

Ju befte mire!

Shenim si keshille :

1-Mund te behen dhe pa mishe e perseri ngelet nje gjelle shume e shijshme

2- Mund te mos zieheni ne tenxhere, por ti hidhen direkt ne tave dhe te mbulohen me pak leng.

Kujdes mos i permbysni, se duhet te ngelen ne salcen e tyre!


Fjalet kyqe : gjellera  bishtaja  furre  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota turke
Torte me make  nga Rejhane Memeti
Tranguj turshi