Krofne
Krofne

Krofne

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 gotë e gjysem qumësht të vakët
  • 5 lugë gjelle sheqer
  • 2 vezë
  • 1 lugë e kfasac
  • miell sipas nevojes

Pergatitja:

Pasi t'i perziejmë të gjithë përbërësit si, 1 gotë e gjysem qumësht të vakët . 5 lugë gjelle sheqer, 2 vezë, 1 lugë e kfasac ja shtojmë edhe miellin deri sa të formohet brumi dhe pastaje lëjmë qe të rdyfishohet.

Pastaj brumi shtrihet nje nje pet dhe me gote i jipet forma dhe pastaj hidhen në vaj të ngrohur paraprakisht.

Pasi të skuqen siper i hedhim sheqer pluhur dhe reqel kajsie


Fjalet kyqe : brumera  krofne  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rafaello
Bukë pogaçe nga ne
Sheqerpare gatuar nga Lejla Mustafi