Musak me oriz
Musak me oriz

Musak me oriz

Kuzhint.com

Përbërësit:

- 200 gr oriz

- Karrota 200 gr

- 300 gr bizele

- Qepe 1 kokër

- vezë 5 copë ( duhen te jen ziera fort me heret)

- 1 vezë te fresket

- pak majdanoz

- 2 dl kos krem ose ajk

- 50 gr Gjalpë 50

- Kripë dhe piper për shije

Udhëzime për përgatitje :

Ne fillim pastrojm dhe lajm orizindhe e vendosim ne nje ene ku siper i hedhim uje te vluardhe e lem te pushoj derisa te pregaditim perimet.

Në një tigan me gjalp skuqim qepën e copëtuar, karrota copëtuar në feta dhe bizemet Kaverdisim derisa perimet janë zbutur, pastaj shtoni majdanoz, piper krip dhe oriz.

Marrim nje tepsi dhe e lyejm me gjalpë dhe ne te qesim gjysmen e perimeve qe i kemi kaverdin pastaj i vendosim siper vezëte ziera po te prerë në feta dhe pastaj siper ia hedhim edhe gjysmën tjetër të perimeve.

Ne nje tas rrahim vezën me kosin krem(ajk, )e perziejm mir dhe ja derdhim siper perimeve ne tepsi.

Musak en e pregaditur e vendosim ne furre te nxeht në 180 gradë për rreth 30 minuta qe te piqet.


Fjalet kyqe : embelsira  musak  oriz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja si të dalloni nëse me të vërtetë është bukë e zezë,
Dieta braziliane 10 kg për dy javë!
Supë me spinaq, makarona dhe fasule