Fërgesë me domate dhe speca
Fërgesë me domate dhe speca

Fërgesë me domate dhe speca

Kuzhint.com

Përbërsit :

5 lugë miell misri,

4 lugë gjelle vaj,

1 kokërr qepë,

1 Spec djegës,

3 thelbinj hudhër,

3 lugë gjelle gjizë,

1 lugë gjelle gjalp, ërbërsit :

Pregaditja :

Në një tigan pak me te thell ne fillim e hedhim vajin e nxehim pak dhe pastaj e shtojmë miellin.

Duke e perzier pa nderprer me nje luge qe mos te na digjet

e skuqim miellin ngadal e mire derisa të marrë një ngjyrë të artë.

Pastaj në një tigan tjeter ku kemi qite pak vaj shtojmë

qepën e grirë hollë, specat e prerë në kubikë të vegjël

dhe i përziejmë për disa minuta derisa masa të zbutet mire.

Më pas shtojmë domatet e prera hodhë, specin djegës, hudhrat, gjizën dhe i përzijmë.

Në fund i shtojmë pak ujë si dhe miellin e misrit që përgatitëm në fillim.

E lemë të ziejmë për 2 deri 3 minuta, duke u kujdesur që masa të jetë jo shumë e trashë.

Në fund e vendosim në një tavë, e spërkasim me gjalpe dhe e fusim

në furrë te parangrohur ne 200 grad për rreth 10 deri 15 minuta.

Ju beft mire nese vertet e gatuani siq e kemi pergatit ne te dashur miqe.


Fjalet kyqe : tradicionale  fergese  domate  speca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ftohja dhe gripi shërohen me lëngje
Krostat me limon
Salce e Bardhe