Ëmbelsirë sfungjer
Ëmbelsirë sfungjer

Ëmbelsirë sfungjer

Kuzhint.com

Përbërësit;

400 ml miellë,

1/2 lugë çaji pluhur pjekje,

Kripë një majë,

Përbërës të tjerë:

1/2 filxhan gjalpë i pakripur shkrir.

Mbani mënjanë qe të ftohtë për gjysmë ore 50 g),

1/2 filxhan (100 ml) sheqer pluhur,

2 vezë, (pesha 100 g),

Mjaltë 1 lugë çaji,

1 lugë çaji lëkurë limoni ose lëkurë portokalli,

1 lugë çaji vanilje,

Qumësht 2 lugë gjelle,

1 lugë çaji gjalpë,

Miell tri filgjana, pluhur pjekje, kripë.

Furrën e ngrohim paraprakisht në 180*C ose 350*F.

Pregaditja;

Në një tas të madh, qesim gjalpin (50g) e butë te pakripur me ndihmën e një rrahës elektrik.

Shtojm sheqer pluhur dhe e rrahënim ngadal me ndihmën e një rrahës elektrik..

Shtojm vezëi një nga një dhe e rrahim me rrahëse elektrike derisa te nehet nje shkum si per torte pastaj.

Shtojm miellin dhe butësisht përzieejm me ndihmën e një lugë gjelle te madhe (mos e përdorni rrahës elektrik në këtë fazë) deri ta përziejm mirë ;pastaj

Shtojm 1 lugë çaji vanilje esenc dhe mjaltë dhe e perziejm butësisht pastaj.

Shtojm edhe lëkurën e integruar te limoni ose lëkurë portokalli.

Tani përzierja e tortës nese është e trashë shtojm edhe 2 lugë gjelle qumësht dhe e përziejm butësisht me një lugë gjelle derisa të gjithë përbërësit e kombinuar te bashkohen mirë.

Marrim nje tepsi per pjekje dhe e lyejm me gjalpë( 1 lugë çaji dhe pluhurosim me miell Kthejeni tepsin me kokë poshtë përjek miellin e tepërt).

Këtë përzierje te tortës e qesim në njëtepsi per pjekje katrore ose e rrumbullakët ).

Këtu unë e kam përdorur tepsin me form15 cm x 15 cm te rrumbullakët

Përhapim në mënyrë të barabartë me një shpatull, dhe e pjekim në 180 * C ose 350 * F për 30-35 minuta ose derisa tëmarre ngjyrë te artë ose deri sa nje rremojs del e paster nga torta.

Pasi te pjeket largohet nga anët e tepsis dhe mënjanë e lem qe të ftohtë për një orë.

Prejm në formën me madhësi te dëshiruar ; http://niyasworld. blogspot. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  sfungjer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torta zeber me puding
Mantia   me pete te gateshme dhe gjize ne tigan
Revani me leng limoni