Embelsir Bridal Bag
Embelsir Bridal Bag

Embelsir Bridal Bag

Kuzhint.com

Materiale për brumë : 2 vezë, 2 gota të vogla sheqer, 1 filxhan i vogël vaj, 2 gota qumësht, 1 vanilje, gjysm pako pluhur fryres, 2-3 lugë kakao, 2 gota miellë plus 1 lugë gjelle.

Per mbushje : 2 shllaga, 1, 5 gota opla e embelsires te ftohet.

Pergaditja : Marrim nje ene te thelle dhe ne te i rrahim 2 vezet me sheqer dhe 1 sheqer vanilje pastaj shtojme qumeshtin dhe vajn dhe vazhdojme e perziejm dhe gradualisht shtojme miellin e perzier me gjysem pako peciv dhe 2 luge te gjelles kakao.

Pasi masa te jete gati e leme ne nje ane dhe pergadisim mbushjen.

Marrim 1 gote e gjysem pana te embel dhe e rrafim me mikser ne te shtojme edhe 2 pako shllak vanilje dhe i rrafim deri sa masa te mpikset.

Kete mase e leme per 2 ore te qendroj ne frigorifer dhe ne anen tjeter marrim tiganin e veme ne zjarr dhe pergadisim brumin baze.

Marrim i fergojme njelloj sikurse palaqinkat (Palpetat) por ne madhesi me te vogela dhe i rendisim ne nje ene dhe pas 2 ore qe te kete pushuar shllagi marrim edhe bejme mbushjen dhe i mbyllim njelloj sikurse ne foto dhe pastaj i lyejm rrethet ne kokos.

Sherbehen pas 4 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  bridal  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Role e shpejt me mishë
Pogaçe me djathe te bardhe
Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm