Embelsir turke per qaj
Embelsir turke per qaj

Embelsir turke per qaj

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT 1 filxhan kos 1 filxhan Vaj luledielli 1 filxhan sheqer 3 gota miell (tip 400) 1 Pk.

Vanilje 1 Pk. pluhur per pjekje (sode) 2 vezë 1 Pk.

Qershia te sheqerosura (125 g) Boronica të kuqe 1 filxhan me Susame, fara luledielli dhe mak për shije kakao Kjo embelsir gatuhet edhe ne tepsi te rrumbullaket edhe ne ato me forma te mufinsave! PËRGATITJA Ne nje ene e qesim ;sheqer, sheqer vanilje dhe vezë dhe i rrahim leht derisa te behet nje shkum dhe pastaj ia shtojm edhe vajin dhe kosin dhe te gjitha ia perzien se bashku Ne kete masi i qesim edhe.

Susami, farat e lulediellit dhe lmakun duke i perzier gradualisht, pastaj ia shtojm edhe miellin me pluhu rper pjekje te perzer dhe dhe ne fund shtoni edhe qershit e sheqerosura e te prera imet. Kete mas e qesim ne tepsi me mufinsa ose ne tepsi (30 cm), te lyer me gjalp dhe me miell. Ngroh paraprakisht furrë n ne 175 � C dhe e pjekim per70-80 min, gjithmon duke e kontrolluar me kruese dhëmbësh! Pas rreth 45 minutash pjekje mbulojm tortën në mënyrë që ajo të mos bëhet shumë e errët. Hiq tortën nga furra e hekim nga tepsia dhe e leme qe te ftohtë. Burimi>>essen-und-trinken. de


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?
Njohuri  mbi vajin e ricinusit dhe vetit e tij te mira!
Embëlsir me pjeshk