Levrek me salce Holandeze
Levrek me salce Holandeze

Levrek me salce Holandeze

Kuzhint.com

Për këtë recetë mund të përdoren edhe peshq të tjerë për shembull qefull, koran, blin, troft etj Për 6 persona: 1 kg levrek 10gota ujë � e gotës së ujit, uthull dhe verë 1 e � qepë 2 karota pak selino e majdanoz dafinë 4-5 kokrra piper i zi 10 patate kripë salcë e përgatitur për 6 persona Përgatitja: Pastrohet dhe lahet peshku.

Përgatitet lëngu ku do të marinohet peshku me ujë, uthull, verë, qepë, karrot, selino, majdanoz, dafinë dhe kokrra piperi.

Lëngun e hedhim mbi peshk, i cili është vendosur në një tave të posaçme për tu zier.

Vihet në zjarr dhe kur të marrë valë lihet që të përfundojë zierja 20 minuta.

Ndërkohë pastrohen patatet, u jepet forma vezake dhe zihen në ujë të valuar me kripë.

Peshku i zier hiqet nga ena dhe vendoset në pjatancë vale.

I hiqet cipa nga i gjithë trupi përveç kokës dhe bishtit dhe vazhdon zbukurimi me salcën, vezë dhe gjalpë (holandeze). http://www. living. al/


Fjalet kyqe : receta  huaja  levrek  salce  holandeze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortelini salate
Sallat me patate
Torte me krem