Keshkyl
Keshkyl

Keshkyl

Kuzhint.com

Persona : 10 Koha e Përg. : 15m Koha e Pjekjes : 25m Gati për : 40m

Përbërësit : 4 gota uji qumësht 1 gotë uji sheqer 1 filxhan kafeje bajame 1 filxhan kafeje miell orizi 1 lugë gjelle niseshte 1 majë luge kripë

Për sipër: Fistiqe ose stika pishe të shtypura

Përgatitja : Bajamet i lemë për disa minuta në ujë në zier.

Pastaj i heqim dhe i zhveshin nga lëkurët.

Bajamet e qëruara i shtypim me shtypësen e hudhrave derisa të bëhen si brumë.

Qumështin e hedhim në një tenxhere dhe vendosim mbi zjarr të mesëm që të ziejë.

Shtojmë sheqerin dhe gjysmën e bajameve të shtypura dhe i përziejmë.

Miellin e orizit dhe niseshten i tresim veçmas me një filxhan çaji ujë.

Pastaj e hedhim ngadalë në qumështin që po zien.

Ndërkohë qumështin e përziejmë me lugë druri që të mos formohen topa.

Vazhdojmë ta përziejmë për rreth 20 minuta.

Kur të fillojë të marrë trajtën e peltes, i shtojmë dhe pjesën tjetër të bajameve.

E përziejmë dhe për 1-2 minuta dhe pastaj e heqim nga zjarri dhe e hedhim në tasa.

Sipër i hedhim fistiqe ose stika pishe të shtypura.


Fjalet kyqe : supa  keshkyl  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të gatuajmë qofte të madhe të mbushur?
Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës.
Petulla me form kungulli