Veze me perime
Veze me perime

Veze me perime

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT

6 Vezë (të mëdha)

1/2 filxhan qumësht 1%

1/8 lugë çaji piper

1 filxhan djathe me yndyrë ose pa yndyrë djathë kaqkavall i copëtuar ne rende

1/2 filxhan kungull i njomë te prera ne kube

1/2 filxhan kepurdha te prera ne kube

1/2 filxhan domate te prera ne kube

1/2 filxhan piper zile jeshil te prera ne kube

2 luge qepë të kuqe te prera ne kube

majë e kripë

PËRGATITJA

Furrën ngrohim paraprakisht në 350 � F.

Perziejm vezët me qumësht, piper dhe kripë në nje tas të mesem deri sa te përzien mire.

Shtoni djathin, kungullin e njomë, domatet, kërpudhat, piperin zile dhe qepën duke i përzierje mirë.

Marrim filgjana te madhenj ose( tepsi me forma te mufinsave vetem se duhet te jen me te thella )dhe nga masa i mbushim ne 1/4 filxhanit me lugë dduke i mbushe te gjitha në mënyrë të barabartë në 10 filgjana dhe i mbulaojm me flet alumini.

Piqem ne furr te parangrohur vetëm, 25 minuta. duke ia hequr fleten e aluminit dhe prap i pjekim edhe per 5 minuta.

Pasi te jemn pjekur i hekim nga gota nduke i largu anët me një thikë, dhe i shërbejmë të ngrohta.

E perkthyer nga;/egglandsbest/

Ju beft mire!!


Fjalet kyqe : gjellera  veze  perime  gatim  vegjetarian  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me gjoks pule,kepurdha dhe brokoli  nga  tegatuajm
Kanelone
Salat domatesh me djathe