Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)
Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)

Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)

Kuzhint.com

Përbërësit:

• 443ml çokollatë

• tre filxhanë arrë kokosi e copëtuar

• një filxhan qumësht Panda

Përgatitja:

Në një tas mesatar, përziejmë arrën e kokosit dhe qumështin Panda duke krijuar një përbërje të trashë dhe ngjitëse.

Me duar, i japim masës formë drejtkëndëshi dhe ushtrojmë forcë në mënyrë që të ruajmë formën.

Pasi formojmë tre-katër drejtkëndësha, lajmë duart, por nuk i thajmë plotësisht.

Kjo shërben që masa të mos na ngjitë në duar.

I vendosim drejtkëndëshat në një letër pergamene dhe i futim në frigorifer për 20 minuta.

Duhet ta zbatojmë këtë pjesë të procesit të punës, përndryshe kur të hedhim shtresën e çokollatës, ajo nuk do të qëndrojë si duhet.

Ndërkohë presim çokollatën në copa.

Vendosim në një enë dy të tretat e saj dhe i shkrijmë në mikrovalë për 30 sekonda.

Përsëritim të njëjtën gjë me pjesën e mbetur të çokollatës.

Heqim masën nga frigoriferi.

Marrim dy pirunë.

Me njërin heqim shtresat drejtkëndore nga çokollata, ndërsa me pirunin tjetër, heqim çokollatën e tepërt dhe i vendosim në një letër.

Ëmbëlsirën e lëmë derisa çokollata të forcohet dhe pastaj e shërbejmë.

www. living. al


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  arre  kokosi  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hallvë e përgatitur nga tegatuajm
Torte me molla nga Fitore Ademi Fejza
Torte me fruta  mali nga  tegatuajm