Biskota me limon
Biskota me limon

Biskota me limon

Kuzhint.com

Perbersit;

100g Gjalpë,

110g sheqer

250g Miellë,

Lëkurë e integruar e 1 limoni madhe,

Lëng të gjysëm limoni,

1/2 lugë çaji pluhur pjekje,

Një majë e kripë,

Pluhur sheqeri.

Pergaditja;

Rrahim gjalpin me sheqerin derisa te behet nje krem homogjen, shtojm vezën dhe e perzijme.

Shtojm lëng filtruar dhe gjallëri limoni, pastaj miell me pluhur pjekje, kripë dhe i përziejm mirë.

Mbulojme brumin me leter plastike (pellicola) dhe e vendosim ne frigorifer për 1 orë.

Mbasi te ket nejtur brumi per nje ore ne frigorifer, formojme disa topa te vegjel me brumin sa nje koker arre, i kalojme tek sheqeri pastaj tek pluhuri sheqer dhe i vendosim ne tepsin e pjekjes.

I pjekim në furrë në 180 gradë per 15 minuta dhe i leme te ftohen,

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  biskota  limon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite turke me proshutë dhe spinaq
Pas kësaj ju kurrë më nuk do të hedhni fundërrinën e kafesë
 Schnitzel me speca dhe makarona