Tatli dy ngjyrshe nga Gimce Jeta Gimce
Tatli dy ngjyrshe nga Gimce Jeta Gimce

Tatli dy ngjyrshe nga Gimce Jeta Gimce

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 vez dhe 3 gota qaji sheqer, 3 gota qaji vaj, 3 gota te qaji me qumesht, nje maja te fresket(peciv), kakao sipas shije

Pregaditja e recetës :

​Ne fillim e nxejm brumin me 3 vez, 3 gota qaji sheqer, 3 gota qaji vaj, 3 gota te qaji me qumesht dhe nje maja te fresket(peciv) pastaj brumin e ndajm ne dy pjes dhe njeres pjes ia shtojm edhe kakao sipas shije deri sa ta merr ngjyren si ne foto.

Marrim te dy brumat dhe e i tallojm te dy peta jo shume te trash dhe me nje gote formoj kuleq te vogel te cilat i vendosim nga dy kuleq siper njera tjetres i palosim ne gjysem dhe prap marrim dy cepat(skajet )e kulaqit dhe e bashkojm duke ia dhen formen si ne foto.

Keshtu veprojm derisa te perfundoj i gjithe brumi i renditim ne tepsi dhe i pjekim ne 200 gradSherbeti zihet si per bakllav.

Pasi te jet pjekur duhet me kan edhe tatlia ngroft pak kur ti a qitni sherbetin qe duhet te jet i nxehet.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  ngjyrshe  gimce  jeta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me qershia
Sufle Djathi
Krofne me krem vanilje