Pica role
Pica role

Pica role

Kuzhint.com

Pica role nga Familja Badalli

Per pergatijen nevojiten:

* maja birre

* vaj ulliri

*salce domatesh

*nje gote uje

*kerpurdha, spec, domate, brokul, ullinje

Pergaditja;

Shija e pices varet nga pergatitja e brumit, prandaj duhet patur mjaft kujdes ne pergatijen e brumit.

Hedhime ne nje ene maje birre dhe me pas shtojme vaj ulliri dhe ujin e vaket ku dhe e hedhim edhe miellIn dhe kripe.

I perziejme dhe e leme brumin 15-20 minuta qe te vije mire dhe kemi krijuar brumin per picen.

Ky brum mund te perdoret sa here qe duam ne per te bere pica sepse mund te ruhet ne frigorifer.

Marrim 250-gram brum pize nese deshirojme pice mesatare dhe 500-gram nese duam pice familjare e shtrijm ne nje pete i japin formen rrumbullakte ose( si ne kete raste e bejme rrolle pasi ta perfundojm mbushjen si picat e zakonshme ) te pices duke e len pak me te trashe nga skajet dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mire gjithandej ne i hedhim mocarela dhe pasi i kemi hedhur mocarelen i hedhim perbersit e per picen si domatet, brokuli, kerpurdha, spec dhe ullinj te prere sipas deshires sone dhe i shperdajne neper pice e bejm rrolle dhe i tenditim ne tepsi dhe pasi te kemi mbushe tepsin si ne foto e fusim ne furre me nxehtesi 300 grade celsius qe te pjeket .

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pica  role  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kunguj te mbushur me mish
Tortë me banane dhe karamel
Torte rollad me qershia