Një mënyrë e thjeshtë për të ngrënë më pak
Një mënyrë e thjeshtë për të ngrënë më pak

Një mënyrë e thjeshtë për të ngrënë më pak

Kuzhint.com

Të ushqehesh mirë nuk është gjithmonë të zgjidhni frutat para ushqimit të fërguar apo duke shmangur desertët e ëmbla.

Ndonjëherë, mënyra më e lehtë, më e vogla është të bëni dallimin e madh, sidomos kur vjen punë për këtë strategji super të thjesht që ju ndihmon për largimin e kalorive pa hequr dorë nga ushqimi.

Jo, nuk ka të bëj me shmangien nga ushqimi.

Ne kemi një strategji që është shumë më e lehtë dhe nuk e ndjeni urinë: Përtypni më shumë ushqimin sa më shumë që mundni.

Tingëllon si një gjë e qartë, por shkenca na tregon se si funksionon kjo.

Në dy ditë të ndryshme, studiuesit e Universitetit shtetëror të Iowa në Ames ku ju dhanë piza për mëngjes vullnetarëve duke ju dhënë atyre mësime se si ti përtypin 15 herë në një ditë dhe 40 herë në tjetrën.

Kur shembujt përtypen 40 herë më pak gerlin, hormonin që i tregon trurit se është për të ngrenë bukë.

Ata po ashtu kishin nivele me të larta të cholecystokinin, një hormon plotësues që gjendet në zorrë.

Në jetën e vërtetë, kjo përkthehet që të mos ta ndjeni urinë deri në kohën e drekës, tri orë më vonë.

Derisa nuk ka asgjë magjike për përtypjen e ushqimit të juaj saktësisht 40 herë, ushqimi më shumë duhet të konsumohet i thjesht dhe me apetit të kontrolluar.

Tri mënyra për të ngrenë mençur janë: vendosni në mes të gojës pirunin kur kafshoni ushqimin, mos hani para televizionit apo kompjuterit, dhe lëshoni ndonjë tingull relaksues kur darkoni.

- See more at: http://motivim. com/nje-menyre-thjeshte-per-ngrene-pak/#sthash. w5WRDzhV. dpuf


Fjalet kyqe : keshilla  menyre  thjeshte  ngrene  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke me qershia
Pije natyrale për shfryrje të trupit
Speca te mbushur (dollma) me mishe