Mini torte me karamel
Mini torte me karamel

Mini torte me karamel

Kuzhint.com

Baza fillestare:

Biskota 200g,

Gjalpë i shkrirë 70g,

40g bajame te coptuara.

800g Djath i embel ose maskapone,

100g sheqer,

1 lugë gjelle vanilje,

80 g sheqer pluhur,

10 dc oplla te embel,

40 g gjalpë i kripur.

Përgatitje:

Paraprakisht ngrohim furren ne 160 grad dhe fillojm pergadisim embelsiren ne fillime miksojme bajamet imet dhe en te hedhim gjalpen e shkrire me 200 gram biskota masen e egaduar e hedhim me luge ne secilen vrime me leter kuzhine dhe vazhdojme e pergadisim brumin tjeter.

Marrim nje ene dhe hedhim tere djathin e embel dhe duke mikxuar ia shtojme nje e nga nje vezet dhe perbersit e tjer si sheqerin dhe vaniljen kete mas te perzier njelloj e hedhim ne letrat e mufins dhe ne fund pergadisim karamelin ose mund ta bleni edhe te gatshem.

Shkrijm sheqerin se bashku me 40 gr gjalp deri sa te marre ngjyre ari dhe ia hedhim oplan e embel dhe pasi te jete gati ia hedhim me luge siper cdo njeres dhe i fusim ne furre per 50 min.


Fjalet kyqe : embelsira  mini  torte  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem karamel
Stop mund  ti themi  duhanit me ndihmën e limonit.
Mantia   me pete te gateshme dhe gjize ne tigan