Brownie me malina dhe lajthi
Brownie me malina dhe lajthi

Brownie me malina dhe lajthi

Kuzhint.com

Perberesit:

600 gr Cokolate,

250 gr Buter (gjalp),

2 Luge qaji bakin,

450 gr +1 Luge gjelle sheqer,

250 gr Miellë,

1 Pako sheqer vanille,

1 Prise krip,

150 gr Lajthia pa levore,

300 gr Ajke,

50 gr Vaj kokosi,

1 Luge gjelle kakao,

Malina dhe feta cokolate per dekor.

Pergaditja:

Cokolaten e coptojme dhe se bashku me gjalpin i qesim ne tenxhere dhe i shkrim mbi zjarre.

Vezet i tundim me tel kuzhine.

Miellin e perzim me bakinin.

Cokolaten e shkrire e derdhim ne nje ene te thelle duke ia shtuar 450 gr sheqer, sheqer vanillen, kripen, vezet dhe miellin e perzier.

Rrahim me mikser tere masen deri sa te behet nje brume i.

Ia qesim edhe lajthiat.

Marrim nje tepsi me permasa 32x39 cm e lyejm me vaj.

Derdhim brumin aty dhe e rrafshojme.

Ne temperatur 175 Grad te pjeket torta per 35 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Kremin nga cokolata e pergaditim duke e shkrir cokolaten me vajin e kokosit pastaj e lem te ftohet.

Kurrsesi mos te vendoset qokollada ne torten e nxeht por njeher te ftohet torta e pastaj ia qesim edhe kremin mbi tere siperfaqen.

Per dekorin perzime kakaon me 1 luge gjelle sheqer dhe e pluhurosim tere torten si dhe i vendosim mbi malina dhe cokolata te prera ne feta te holla.

lecker. de


Fjalet kyqe : embelsira  brownie  malina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle role me djathe nga Gonxhee K. Beha
Krelanë me hithra
Bakllavë me arra dhe biskota