Karrota, e zgjedhura e ditës per nje diet te mire
Karrota, e zgjedhura e ditës per nje diet te mire

Karrota, e zgjedhura e ditës per nje diet te mire

Kuzhint.com

Duke filluar qe nga ky muaj do te zgjedh nje perime a frut te stines perkatese dhe do ju paraqes disa receta te ndryshme si. karroten, meqenese ne 100 gr karrote permban 40 kalori.

Po ashtu eshte shume e pasur me kripera mineral, magnezium, hekur, kalçium dhe sidomos me vitaminen A, po ashtu dhe me vitaminen B,

E si dhe karaton dhe karotine.

Vetem duke ngrene karote mund te marrim masen e nevojshme te ketyre elementeve per trupin tone.

Ndihmon ne problemet e syve, arrjemendsh, tension i ulet, raste keputjesh.

Po ashtu per shkak te vetise se hapjes se bronsheve ndalon kollen e thate.

Sipas nje studimi te universitetit te Harvardit, nese perdoret 5 here ne jave ndalon rrezikun e infarktit tek grate dhe ul bindshem rrezikun e paralizes.

Ndersa tek burrat thuhet se ul 10% sasine e kolesterolit ne gjak ne rast te perdorimit te 2 karrotave ne dite.

Po ashtu lufton dhe kancerin e mushkerive dhe forcon sistemin imunitar.

Shton gjakun dhe ndihmon te semuret me ulçer gjithashtu.

Karrota ka filluar te perdoret dendur dhe ne kozmetike per shkak te vitamines A dhe sasise se bollshme te betakarotenes qe zoteron.

Kjo ndihmon lekuren kundrejt tharjes dhe radikaleve te lira.

Po ju jap dhe nje maske fytyre meqenese jemi tek kozmetika.

Grieni holle nje karrote, siper shtojini nje lug çaji mjalte dhe lengun e nje gjysme limoni.

Perzijeni mire dhe vijeni mbi fytyren e pastruar per nja 10-15 minuta.

Shplajeni mire, do ta shihni se fytyra juaj do jete me e lemuar dhe e bute.

Po ashtu kete mund ta ushtroni dhe ne trup.


Fjalet kyqe : keshilla  karrota  zgjedhura  dites  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si pergaditet Karameli  - nga tegatuajm.com
Spinaq ne furre me kaqkavall
Pite me kungull