Musak me pire
Musak me pire

Musak me pire

Kuzhint.com

Përbërësit 1/2 kg. mish i bluar, 2 qepë, 2 dcl vaj ulliri, 1/2 tubë majdanoz, 1 kg. patate, te ziera te bera pire ose 2 pako pire te gatshme 3 vezë 2 dcl qumësht, kripë, piper. Udhëzimet Qepa pastrohet dhe pritet imët. Fërgohet në yndyrë gjersa të zverdhet. Hidhet specall dhe mishi i bluar. Fërgohet pak, shtohen majdanozi i grirë hollë, kripa piperi. Në ndërkohë, qërohen, lahen dhe zihen patatet pastaj pergadisim piret. Gjysma e pireve te pergaditura shtrohet ne tepsi te rrafsht te lyer me gjalp. Derdhet yçi i përgaditur dhe rrafshohet. Mbi yç hidhet qumeshti i perzier me 3 veze dhe siper taves hedhim prap pire duke i dhene formen si ne foto ose edhe e tera e rrafshte, tava futet në furrë të nxehtë me temp. 250 gradë C për t’u pjekur gjersa të shterret lëngu. Hidhet pak vegetë dhe prap kthehet në furrë të nxehtë me temp. 200 gradë për t’u pjekur edhe 10 min. Patatet mund të përgaditen edhe pa vezë, në këtë rast, hidhet më tepër supë ose qumësht.


Fjalet kyqe : gjellera  musak  pire  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llokume  Turke
6 heqës njollash të tapetit në shtëpi
Kollpite te vogla me spinaq