Nerpet (gatim tradicional)
Nerpet (gatim tradicional)

Nerpet (gatim tradicional)

Kuzhint.com

Nerpet (gatim tradicional) nga Muhamet Badalli

Ne fillim e nxem brumin si per pite dhe e ndajm nje pjes te brumit (6 kuleq)

Pastaj nga brumii pergaditur i ndajn kuleq dhe i tollojm pastaj nga 10 kuleq i rendit duke i lyer ne mes te qdo kulaqi me gjalpe ose me vajdhe prap te gjithe i tallojm ne nje pete te madhe sa tepsia dhe i pjekim ne furre te shporetit ose ne tupan normal si piten, dhe keshtu veprojm derisa te perfundij i gjithe brumi Pastaj pasi te pjeken te gjitha petat i mbeshtjellim me pecet dhe i lem pak me u ftoh

Pasi te jen ftohur petat dhe zbutur pak fillojm dhe i ndajm ne pjes te vogla ( i grimcojm) si ne foto deri sa ti perfundojm me te gjitha petat e pjekura.

Pasi ti kem shpernda ne copa petat(shihe foton) bejm vendosejn ne tepsi kutepsia ne fillim duhet te lyhet me gjalp

Ne anen tjeter marrim nje fertere (tigan) dhe ne te shkrijm gjalp ose margarin si dhe pak qumesht marrim me nje ene tjeter

Vendosja ne tepsi;

Marrim dhe e tallojm nje pet me 3 kuleqe nga brumi qe kemi nda dhe e vendosim ne fund te tepsis pastaj sper ia qesim petat e grimcuara apo te troshitura me pare i setepikim me qumesht dhe me gjalpe duke i vendis te gjitha pastaj siper ia tallojm edhe nje pet me 3 kuleqe nga brumi dhe ia vendosim siper petave te troshitura (i mbulojm ) lyhet me gjalpe peta siper dhe e pjekim ne temperatur 220 grad per 35 minuta. Pasi te pjeket sherbehet e nxeht -

Ju baft mire nese e gatuani.


Fjalet kyqe : brumera  nerpet  gatim  tradicional  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë e mirë me biskota
Gulash Hungarez
Torte me molla