Ja pse nuk duhet të hani më kurrë Nutella
Ja pse nuk duhet të hani më kurrë Nutella

Ja pse nuk duhet të hani më kurrë Nutella

Kuzhint.com

Shumë njerëz mendojnë së konsumimi i çokokremit të famshëm Nutella, bën mirë për shëndetin.

Por në fakt, gabohen rëndë. Nutella përmban 4 ingredientë që i bëjnë shumë keq organizmit tuaj.

Ja cilët janë ata...

Sigurisht qe ju keni dëgjuar për sojën, e cila përdoret masivisht në Azi dhe natyrshëm lind pyetja: Pse qënka e pashëndetshme për t'u konsumuar në vendet e Europës dhe të Amerikës.

Soja që përdoret në Azi është tërësisht organike, ndërsa ajo që përdoret në Nutella është e përbërë nga kimikate.

Kjo lloj soje është shkaktare e depresionit, kancerit etj.

E njëjta gjë ndodh edhe me sheqerin që gjendet në përmbajtjen e Nutellës.

Ai nuk është aspak natyral dhe i përthithshëm nga trupi ynë.

Ai ka përmbajtje të lartë të kimikateve sintetike të cilët mund të shkaktojnë depresion, shkatërrim të qelizave të trurit, autizëm dhe migrenë.

3- Qumështi

Qumështi i përdorur në Nutella nuk është si qumështi që ne konsumojnë çdo ditë.

Bëhet fjalë për përdorimin e qumështit pluhur.

Qumështi pluhur është i njohur për shkaktimin e kolesterolit.

4- Vanilja

Vanilja e gjetur në përmbajtjen e Nutellës është e prodhuar në fabrikat e Kinës. Ajo nuk është organike dhe mund të shkaktojë dëmtime të receptorëve të trurit.

Pra, siç e lexuat më sipër,

Nutella nuk qënka dhe aq e "ëmbël" sikurse e dinim.


Fjalet kyqe : keshilla  duhet  hani  kurre  nutella  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nje metod sherimi të mushkërive e pregaditur nga gjyshet
 Sa shpenzojnë familjet në botë, për një javë në ushqime
 Torte me bruznica dhe çokolladë