Torte me keksa pudinge dhe banane
Torte me keksa pudinge dhe banane

Torte me keksa pudinge dhe banane

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 1 kg Keksa,
 • 500 ml Qumeshte,
 • 1 kg Banane,
 • 300 gr gjize Mascapone,
 • 300 ml krem pana,
 • 2 Shllaga vanilje,
 • 2 Puding vanilje,
 • Sheqer sipas shijes.

Per dekorim;

 • Kokos, bajame te coptuara,
 • 100 gr qokollad

Përgatitja:

Pergadit se pari pudingun me qumesht dhe sheqer dhe leni qe te ftohet.

Marrim ajken e rrahim me mikser pastaj e bashkojme me gjizen mascarpone dhe pudingun e ftohur.

Bananent i presim ne feta.

Se pari e lyeni tepsin me pak krem te pregaditur me par pastaj i renditni keksat ku se pari i zbutni ne qumesht te vaket pastaj i rendesni siper kremit.

Vazhdoni keshtu krem mascarpone, keksa, puding, keksa krem mascarpone, puding.

Ndermjet rendeve mund i vendosni edhe feta banane.

Ne fund e lyeni tere torten me kremin e pregaditur dhene fund e dekorojm me kokos dhe bajame ose me qokollad ku me par keni bere forma te ndryshme nga ajo..

(Keksat cdo here duhet ti kalohen ne qumesht pastaj ti rendisni mbi krem).

Per ecurin e renditjes shikone foton.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  keksa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Losion sherus për ata qe kan problem me renjen e flokëve
Si te arrim nje shtatzani te shpejt me kete metod ( Laker me qumesht)
Raviol me krem