Kaffee Torte
Kaffee Torte

Kaffee Torte

Kuzhint.com

Perberesit per brumin: 170 gr Keksa 70 gr Gjalp Perberesit per kremin: 2 Luge qaji pluhur espresso 2 Luge gjelle uji i nxeht 300 ml Ajke shume e ftohur 200 gr Cokolate e bardhe 2 Luge qaji xhelatin pluhur Perberes shtese: Nje tepsi e rrumbullaket 21 cm Pluhur espreso Ajke e rrahur Cokolate ne forme te kafes Pergaditja per brumin: Tepsin e mbulojme me leter per pjekje.

Gjalpin e shkrim ne mikrovale pastaj e hedhim te keksat dhe me blinder i coptojme.

Masen e hedhim ne tepsi dhe me duar e mbulojme tere pjesen e poshtem te tepsise me masen me keksa. Pergaditja per mbushjen: 1.

Kafen e tretim ne ujin e nxeht.

Cokolaten e shkrime. 2.

Rrahim kafen me mikser dhe ashtu siqe jemi duke e rrahur ia shtojme cokolaten e shkrine dhe pastaj e lem te ftohet masa. 3.

Rrahim ajken me mikser dhe pasi te jete trashur me luge gjelle e perzim me masen e me siperme me cokolate. 4.

Xhelatinen e zbutim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako, e perzime s �pari me 4 luge gjelle nga kremi dhe pastaj i bashkojme te dy kremet bashke duke i perzier mire me tel kuzhine.

Kremin e pergaditur e derdhim siper petes qe kemi vendosur ne tepsi.

Te qendroje ne frigorifer per tu ftohur s �paku 3 ore. Per dekorimin bejme siper tortes forma kurore me ajken e rrahur, e sperkasim pak me pluhur espresso dhe ne fund i hedhim edhe cokolate ne forme te kafes


Fjalet kyqe : embelsira  kaffee  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me arra dhe sherbet
Torta Mimoza
Rollad Me Banane