Torte me dardha dhe kakao
Torte me dardha dhe kakao

Torte me dardha dhe kakao

Kuzhint.com

Perberesit:

600 gr Dardha,

4 Luge gjelle leng limoni,

3 Luge gjelle mjalte,

100 gr Cokolate,

160 gr Gjalp, 3 Veze,

110 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

15 gr Kakao,

240 gr Miellë,

Gjysem pako pecive,

80 ml Ajke,

70 ml Likör nga vezet.

Pergaditja:

Dardhat i pastrojme, ia largojme lekuren, i presim ne kater pjese dhe ia heqim berthamat.

I vendosim ne nje pjate dardhat dhe i sperkasim me lengun e limonit te perzier me mjalten e i lem per 30 minuta qe te marinohen dardhat.

E mbuloni enen dhe e vendosni ne frigorifer.

Cokolaten e coptojme e hedhim ne tenxhere dhe e shkrim ne temperatur te ulet mbi shporet.

Gjalpin e bashkojme se bashku me sheqerin, sheqer vanillen dhe e rrahim me mikser pastaj nje nga nje ia shtojme vezet duke e rrahur vazhdimisht masen pastaj ia shtojme edhe cokolaten e shkrire.

E rrahim me mikser deri sa te trashe masa.

Miellin e perzim me peciven dhe kakaon.

Pastaj ia shtojme ajken dhe likör-in e perzime me nje luge gjelle dhe e hedhim te kremi me cokolate.

Brumin e pergaditur e derdhim ne tepsi te lyer me vaj dhe te mbuluar me leter per pjekje (madhesia e tepsise duhet te jete 26 cm) duke e rrafshuar mire brumin.

Marrim dardhat e marinuara dhe i vendosim siper brumit me kujdes.

Te pjeket ne temperatur 160 Grad 50 minuta.

Keshille: Shikojeni rregullishte qe te mos digjet pasi qe te gjitha furrat nuk pjekin njesoj.

Dekorojm me sheqer pluhur torten si ta largojme nga furra.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  dardha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabija role me qokollatë
Pitalka
Dieta vegjetariane kundër shtypjes së lartë të gjakut?