Torte me gjalpë kikiriku
Torte me gjalpë kikiriku

Torte me gjalpë kikiriku

Kuzhint.com

Përbërësit:

1/2 gota sheshet çokollatë,

1/2 filxhan gjalpe i shkrirë,

2 lugë sheqer,

2 paketa 80 gr djathë krem,

1 filxhan gjalpë i butë,

Sheqer 1/4 filxhan,

1 vezë,

1 1/2 gota keksa te bluara imet,

2 lugë qumësht,

1 sheqer vanilje,

2 vezë, rrahur lehtë,

Kikirika,

Pergaditja:

Paraprakisht nxehim furren ne 300 grad.

Ne nje tas te mesem hedhim te kombinuara gjalpin e shkrire dhe 2 luge sheqer duke i rrahur me mikeser deri sa amsha te shkumbohet dhe ne te hedhim keksat e bluara dhe vazhdojme me luge e bashkojme masen dhe e rrafshojme ne nje tepsi te rrumbullaket dhe e leme me nje ane deri sa te pergadisim pjesen tjeter te tortes.

Marrim krem djathin dhe e vendosim ne nje tas duke ia shtuar vezet, sheqerin dhe cokoladen e shkrire. kete mase ia shtrojme petes duke e rrafshuar dhe e fusim ne furre qe te piqet deri en 40 min.

Ne anen tjeter e leme te pushoje per 4 ore qe te ftohet dhe pergadisim gjalpin e kikirikut duke e shkrire gjalpin ne nje tigan dhe ia shtojme kikiriket e bluar se bashku me sheqer vaniljen dhe qumeshtin. pasi masa te jete ftohur ia hedhim siper tortes e leme te ngurtesohet dhe funde i hedhim qokolad te shkrire me pak gjalp.

E leme te pushoje 1 dite dhe eshte gati per tu sherbyer.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gjalp  kikiriku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pija që pastron trupin
Si ti rrisni flokët me Hithër si dhe efektet kuruese të saj
Çokolladë në kushte shtëpije