Tave mediterane me perime dhe oriz
Tave mediterane me perime dhe oriz

Tave mediterane me perime dhe oriz

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Nje kungull i njome, 5 Domate , Një spec i kuqe, Një spec i verdhe, Një spec i gjelber, 400 gr Championa ( pequrka), 125 gr kajmak(shmand), 250 gr Oriz i zier , Hudher, krypë , piper, vaj ulliri

Pregaditja e recetës :

Perimet i presim ne katrore ndersa champions i presim ne kater pjese.

Pastaj te gjitha i hedhim ne tigan me vaj te nxeht dhe i skuqim deri sa te avullohet uji qe kan leshuar perimet.

Ne fund ia hedhim nje thelp hudhre te shtypur, piper te zi dhe kripë.

Para servimit bashkojme perimet me orizin dhe ia shtojme schmandin(kajmakin).

Perziejme masen mire dhe e servojme ne pjate.


Fjalet kyqe : domate  kungull  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Kadaif me muhalebi
Rolladë e shijshme me mjedra
Holloni belin me lëngun e grejpfrutit