Si ti heqim njollat e ndryshkut ne rroba?
Si ti heqim njollat e ndryshkut ne rroba?

Si ti heqim njollat e ndryshkut ne rroba?

Kuzhint.com

Njollat e ndryshkut ne pamje te par ato duken mjaft te veshtira per tu hequr por jan shme te lehta kur ne e dim menyren se si duhet te veprojm per ti hequr ato.

Per rrobat ;

Vendosni mbi njollen me ndryshk nje fete limoni pa levore siper vendosni nje pecet te bardhe dhe hekurosne me hekur te nxehte.

Ne qoftese eshte e nevojshme akoma ateher perseriteni edhe nje her proceduren e njejt.

Mund te provoni ta ferkoni edhe me ndonje furqe dhembesh njollen me nje sasi te uthulles, kripe dhe limon ose ben vetem krip dhe limon te perzier se bashku.

Ashtu te ferkuara duhet ti lini te qendroj afro 30 minuta dhe pastaj ta shperlani me uje te nxehte.

Kjo metode e eleminimit te ndryshkut eshte me se e sigurt dhe mund te perdoret tek te gjitha rrobat e bardha dhe me ngyra te celta. por nese behet fjal per rrobat errta ateher me par provojeni ne ndonje vend qe nuk shihet.

Per hekur:

Nëse ju doni të heqin qafe ndryshkun, acidi fosforik qe gjendet në pije te coca coles do të shkaktojë procesin korrozionit dhe ndryshku do të lirohet shumë lehtë.


Fjalet kyqe : keshilla  heqim  njollat  ndryshkut  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsir me qokollad dhe manaferra
Gurabia nga Egzontina Ismaili
Keke me banane nga Buqe Ferizi