Ëmbelsirë me pallaqinka
Ëmbelsirë me pallaqinka

Ëmbelsirë me pallaqinka

Kuzhint.com

Perberesit per 8 palaqinka:

5 veze, 400 ml Qumesht,

3 Luge gjelle sheqer,

Gjysem luge qaji kripë,

250 gr Miellë,

100 ml ujë,

Perberes shtese:

300 ml Ajke,

200 gr Marmellad qershie,

Qershia per dekor.

Pergaditja:

Per pergaditjen e palaqinkave marrim vezet i rrahim me 200 ml qumesht, sheqerin dhe kripen pastaj ia shtojme edhe miellin ngadal dale.

Ia shtojme edhe qumeshtin dhe ujin e mbetur dhe e lem 20 minuta te pushoj.

Hedhim vaj ne tigan e lem te nxehet mire pastaj i pjekim palaqinkat.

Mire do ishte nese palaqinkat i bejme nje dite perpara.

Ajken e rrahim me mikser deri sa te trashet.

Marrim nje palaqink e vendosim ne pjate te madhe e lyejme s'pari me marmelad pastaj me ajken e rrahur dhe ia vendosim palaqinken tjeter siper.

Keshtu veprojme deri ne mbarimin e palaqinkave me kete menyre te lyerjes.

Shtresa e fundit duhet te jete e lyer me ajke.

Te dekorohet me ajke te rrahur dhe qershia.

Torta duhet te qendroje 4 ore ne frigorifer.

Ju beft mtre!

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. genial-lecker. de


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  palaqinka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze me perime
Sodanik
Torte me limon e bere nga Albana Osmani