SALLATË ME PERIME .
SALLATË ME PERIME .

SALLATË ME PERIME .

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 rrënjë selinoje, 1-2 rrepa të kuqe, 2-3 karrota, qepë të reja, disa thelpinjë hudhër, majdanoz, kripë, vaj ulliri , lëng limoni ose uthull

Pregaditja e recetës :

Prënjët e selinos pasrtrohen dhe kalohen në rende në enë të veçanta.

Rrënjës së selinos i hidhet menjëherë lëng limoni që të mos nxihet.

Edhe karotat pastrohen edhe kalohen në rende

Edhe rrepa e kuqe njejt pastrohen dhe kalohet ne rende

Qepët të reja, disa thelpinjë hudhër, majdanozi edhe keto pastrohen dhe te gjitha priten imet.

Te gjita se bashku renditen dhe zbukurohen sipas shijes ne nje pate si ne foto ose sipas deshires qe kenidhe ne fund sperkatet me lëngun e limonit ose uthulla, vajit dhe kripes dhe i hidhet sallatës duke i shtuar sipas shijes hudhër, qepë të njoma dhe majdanoz.


Fjalet kyqe : sallata  sallate  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me perbers te gatshem
Vidim me sheqer gatuar ne furre
Mask per pastrimin e fytyres