Embelsir me sherbet
Embelsir me sherbet

Embelsir me sherbet

Kuzhint.com

Perbersit per kekun duhen: 3-veze, 100 gr sheqer, 140 miell, 1-luge te vogel baking powder, 1-luge kanelle, dhe kakao 125 gr gjalp i shkrire, 200 gr arra te bera pluhur. Per sherbetin duhen: 250 gr sheqer, 200ml uje, 1 shkop kanelle. Per kremin duhen: 500 gr krem djathi, 250 pana, 50 gr sheqer pluhur. Rrahim ne mikser sheqerin me vezet gjer sa te behen nje krem i bardhe.

Ne nje tas perziejme miellin me pluhurin pjekes dhe kanelen dhe i hedhim te masa e vezeve, i perziejme me nje shpatull me levizje te lehte me pas shtojme gjalpin e shkrire dhe arrat, i perziejme pak dhe e hedhim ne forme te lyer me yndyre dhe te sperkatur me miell.

E pjekim ne furre te parangrohur ne 170 gr per 30 me 35 min. Vejme perberesit e sherbetit ne tenxhere dhe i leme te ziejne per 7-8 min nga momenti qe mer vale.

E sherbetosim me embelsire te ngrohte dhe sherbet te vaket.

E leme te ftohet me pas pergatisim kremin. Hedhim ne nje en kremin e djathit dhe sheqerin pluhur i punojme me mikser duke shtuar pak nga pak panen gjer sa te trashet mire.

E heqim e hedhim siper embelsiresdhe e dekorojm me qokollad te zez dhe te bardhe pastaj e fusim per 2-4 ore ne figorifer per tu ftohur. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me pilaf
Trileqe nga Lumturije Demiri
SI TË PËRGATISNI VETË KAFE DIETIKE