Rolladë e shijshme me mjedra
Rolladë e shijshme me mjedra

Rolladë e shijshme me mjedra

Kuzhint.com

Perbersit;

6 vezë, 200 gr sheqer,

400 gr mille,

1 pako peciv,

1 pako sheqer vanil,

1/2 l qumësht.

Per lyerje;

1 Shllag krem (mus ktu ne suedi keshtu e quajm asht nje lloj pluhuri e tretim me qumsht ia shtojm edhe 100 ml ajk te ambel).

500 gr mjedra te cilat i shtypim me pirun 400 gr ndera 100 i lem per dekor.

Pergaditja;

Ne fillimi tundim vezet me sheqer deri sa te dyfishohen pastaj e shtojm millin te perzier me peciv dhe me sheqer vanillje dhe ne fund ia hedhim edhe qumshtin

Brumin e fituar e qesim ne nje tepsi katrorete shtruar me leter per pjekje dhe e pjekim per 15 min ne 200 grad

Pasi te jet pjekur pandispanja e lem qe te ftohet pak pastaj e lyjm me mjedrat qe ma par i kemi shypur me pirun i qesim keto mbi pandispanj pastaj siper ia shtrojm pak nga filli dhe fillojmde e rrotullojm peten duke ia dhen formen e rroles dhe duke e len ashtu te mbeshtjellurdhe te mbuluar me leck te qendroj pak kohe

Pasi te ket pushu mjaftueshem rolladen e lyejm ne te gjitha anet me kremin e mbrtur dhe ne fund e dekorojm me mjedra si e kam bere une ne foto apo sipas deshires qe keni.


Fjalet kyqe : embelsira  role  mjedra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me rrush te bardhe
Tatli shum te lehta
Gjysem hena me kokos