Revani me arra dhe sherbet
Revani me arra dhe sherbet

Revani me arra dhe sherbet

Kuzhint.com

Për tortë është e nevojshme:

200 g arra,

125 g miell, 4 vezë,

90 g gjalpë,

90 g sheqer,

1 qese sheqer vanilin-,

1 lugë çaji pluhur pjekje,

1 limon dhe kripë.

Për shurup është i nevojshëm:

125 g sheqer,

1/2 limoni, 1 shkop e vanilje,

1 lugë kanellë

dhe 2 lugë raki greke (ose raki).

Mix 70 g gjalpë me vanilje dhe sheqer, pastaj shtoni te verdhat e vezëve deri sa te jen fryrë ne nje shkume te trash.

Shtoni miellte perzier me pluhur per pjekje, 150 g arra te copëtuara imët dhe lëvoren e limonit te integruar.

Pastaj rrahim te bardhat e vezeve deri sate behet nje shkum e forte si dëborë me një majë e kripë dhe e përziej me te vetdhat e vezeve të përgatitura me par.

Masen e perzier mire e qesim ne nje tepsi të lyher me gjalpë me një diametër prej 22 cm, dhe e pjekim në furrëte nxeht në 180 grad C për rreth një orë.

Për shurup:

Në ndërkohë vëmë në vlim nje en me ujë, me sheqer, kanellë dhe vanilje dhe vazhdojm ta vlojm për 10 minuta.

Në shurup te ftohtë, shtoni raki dhe lëng limoni, pastaj e perziejm.

Pasi te jet pjekur tortën e hekim nga furrë dhe, ende te nxehtëe shpojm me nje maje thike dhee prejm në kube. pastaj siper ia hedhim shurupin e ftohtë.

Tortën e spërkatim me arra te copëtuar.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  arra  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bombica me banane
Ëmbelsirë me kajsia
Keksa me mak