Torte të vogla me pudingë
Torte të vogla me pudingë

Torte të vogla me pudingë

Kuzhint.com

Perberesit:

20 Keksa te rrumbullaket,

300 gr Therrime nga pandispanja (mund ta gatuni nje pandispanje ose ta bleni te gatshme),

1 Luge gjelle kakao,

500 ml Qumesht,

1 Pako sheqer vanille,

40 gr Sheqer,

250 gr Gjalpë,

200 gr Cokolate e shkrire.

Pergaditja:

Pergadisim pudingun sipas udhezimeve qe shenojne ne pako dhe e lem te ftohet.

Pastaj ia shtojme gjalpin dhe e perzim pudingun mire. (Pudingu dhe gjalpi duhet ta kene te njejten temperatur perndryshe mund te mpikset.

Por nese ndodhe kjo mund ta vendosni enen ne nje ene tjeter te mbulur me uje te nxeht e ta perzini dhe rregullohet prap).

Ne pudingun e pergaditur hedhim kakaon dhe therrimet e pandispanjes dhe e perzime masen mire deri sa te bashkohen te gjithe perberesit.

Marrim tani keksat dhe siper tyre vendosim toptha nga kremi qe kemi gatuar pastaj e kalojme secilen torteze ne cokolaten e shkrire dhe e vendosim ne pjate.

Dekorimin mund ta beni sipas deshires.

Pasi te mbarojme me gatimin te vendosen tortezat ne frigorifer per tu ftohur mire (mire do ishte ti pergadisni ne mbremje qe te nesermen te jene gati).

Burimi:myheimat.

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torteza  puding  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maskë per pastrimin e fytyres dhe largimin e qimeve nga  fytyra!
Qofte shtepije  nga Flamur Gashi
Melemi  për hemoroide