Qervishe me miell misri
Qervishe me miell misri

Qervishe me miell misri

Kuzhint.com

Ne ne Dugagjin e thrrasim qervish e pergaditim me mielle misri dhe me lege te mishit me eshtra qe e ziejm por ne kete rast eshte me qofte

Miellin e misrit e fergojm ne vaj deri sa te merr nje ngjyre kafe te qelt pastaj ja qesim lengun(ujin e mishit me eshtra qe e kem zi ) dhe ne anen tjeter pergaditim qofte me mish te bluar te perziera me qepe, erza dhe kryp dhe i rendim ne tepsi si ne foto

Pastaj marrim kos e hudher i perzim bashk sipas deshire dhe ja qesim siper si lloj sosi

Sa per dieni kohe ma heret ket gjelle e kan pergaditur te paret tan si nje vakte i mire dhe shume i shijshem per drek apo darke kur e kan pre posterrmen e dimrit u kon tradit prej nga vij un thote Merita Rexhepi e cila na ka dergu kete recet!


Fjalet kyqe : gjellera  qervishe  miell  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salate verore me mishë pule dhe perime
Makarona me domate dhe spinaq
Rregullat e buzëkuqit