Pule me rosmarin dhe patate
Pule me rosmarin dhe patate

Pule me rosmarin dhe patate

Kuzhint.com

Perberesit:

Rosmarine,

Piper te zi,

Piper te kuqë,

2 pula te vogla nga 1. 5 kg,

3-4 thelpi hudhre,

Vaj ulliri,

1 kg patate,

Pergaditja:

Kriposni pulat ne ene me uje me kripe e rosmarine.

Lereni ne frigorifer per 6-8 ore.

Qeroni lekuren e nje limoni dhe priteni ne dysh.

Hidhni ne nje tigan vaj ulliri, 2 thelpnj hudhre dhe lekuren e limonit.

Verini ne zjarre e sapo te nxehet hiqeni dhe lereni menjane.

Ngrohim furren ne 250 grad.

Hiqni pulat dhe rosmarinen nga uji me krypë dhe thajeni pulat me leter kuzhine.

Fusni gjysem limoni, nje degez rosmarin dhe nje thelp hudhre seciles pulë.

Qeroni patatet dhe pritni ne feta.

Vendosini ne nje tepsi, sperkatini me krip, piper dhe piper te kuq me pas sperkatni me vaj.

Vendosini pulat me gjoks posht mbi patate lyeni edhe pulat me vaj dhe pak piper te kuq e te zi dhe piqini per 30 minuta.

Ulni nxehtesin ne 180 Grad dhe vazhdoni pjekjen per 45-60 minuta.

Hiqnini nga furra dhe sherbejini pulat ne pjate me patatet, rozmarinen dhe lekura limoni.


Fjalet kyqe : embelsira  pule  rosmarin  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me neskafe
Pas domateve vjollce, vijnë mjedrat e portokalle
Sallat ruse