Pogaqe (kifle) rrethore  me peta te prera
Pogaqe (kifle) rrethore me peta te prera

Pogaqe (kifle) rrethore me peta te prera

Kuzhint.com

Përbërësit:

800 g miell

40 g maja të freskëta

250 ml të qumështit

Sheqer 1 lugë çaji

2luge qaji kripë

pak yndyrë dhe një vezë për lyrje

Përgatitja:

Pregaditim majan në qumësht të vakët me një lugë çaji sheqer dhe një miell.

Kur shkumëzohet maja, e gatuajm brumin me përbërësit e tjera të mesiperm.

Gatuajm derisa fillon brumë për të tërhequr larg nga pjesa e mureve të enës. dhe të lëmë qe të rritet.

Kur brumi është dyfishuar fillojm me pregaditjen e pogaqes qe e kemi postuar te gjithen ne detaje te fotografuar

Pasi te kemi perfundu me gatimin e pogaqes e lyejm me vez dhe e dekorojm ne mes me fara te zeza ose susami e lem qe te pushoj vetem derisa te nxehet furra në 200 �C dhe e pjekim për rreth 35-40 minuta.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  kifle  rrethore  peta  prera  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

‘Krempite’
Brusketa me karkaleca
EKLERA AMERIKAN