Pite me lakra nga Bardhe Buçaj
Pite me lakra nga Bardhe Buçaj

Pite me lakra nga Bardhe Buçaj

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 lakër mesatare, 2 qepë dhe kripe, gjysem gote vaj, piper te zi, Brumi:, uje te vaket ,krypë , Miellë sipas nevojes dhe gjalpë per lyerje,

Pregaditja e recetës :

Ne fillim 1 lakër mesatare e grijm mirè, pastaj I grijm edhe 2 qepë, ne nje tenxhere qesim gjysem gote vaj kur tè nxehet vaji qesim kripen dhe e fèrgojm mirè, atèhere qesim lakrat, qesim kripe dhe piper te zi dhe se bashku I perziejm mirè.

I fèrgojm mirè lakrat me qepen.

Marrim gjalpin i qesim kryp dhe e zeme brumin si pèr buke me uje te vaket, e ngjeshiim mire dhe nga brumi ndajm kuleq tè vegjel dhe atèhere I hapim mirè kuleqèt dhe ka 4 kuleq I lyejm ngapak me gjalp dhe vaj dhe e formojmè katmer (petè e madhe). 5 katmera i qesim nè tepsi duke i sperkatur me yndyrè tani siper qesim lakrat e ftohura nè mes dhe siper lakravevendosim edhe peten tjeter me 5 katmera tjerè nè fund e sperkatim me yndyrè.

Nxejmè furrèn mirè nè temperaturè 250 grad dhe e pjekim piten, si nefoto dhe pasi tè pjeket e spèrkasim pak me ujè dhe e kthejmè prap nè furrèn e nxehtè per2-3 minuta qe tè zbutet pakè.


Fjalet kyqe : pite  lakra  bardhe  buqaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me duqa nga Held Badalli
Higjiena ushqimore- rregullat për t’u mbajtur mend
Maskë anti-rrudhë