Mufins me miellë misri nga tegatuajm
Mufins me miellë misri nga tegatuajm

Mufins me miellë misri nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

4 Vezë, 1 Peciv (pluhur paste),

Pak krip,

1 Gote e gjysem qumesht,

1 Gote vaj,

300 gr Djathe,

3 Gota miell misri,

1 Gote miell te bardh.

Keshille :Gota duhet te jete e njejte per te gjithe perberesit (150-200 ml).

Pergaditja;

Marrim nje ene dhe ne te i qesim vezet dhe i rrahim per 5 minuta me mikser pastaj ne te qesim perberesit tjere te lengshem (qumshtin dhe vajin), pastaj djathin e grire rende dhe miellin e misrit dhe te bardhe te perzier me pecive.

E perziejme tere masen me tele kuzhine.

Lyejme tepsine per muffins dhe i mbushin te gjitha format ne sasi te barbarte.

Te pjeket ne furre te nxeht ne temperature 200 grad derisa te merr nje ngjyre te preferuar dhe te servohet e nxeht.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  muffins  miell  misri  djathe  bardhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Topa bore (kapela ruse)
Trileçe me ajk
Kifle te prera