Mishë viqi me pilafë
Mishë viqi me pilafë

Mishë viqi me pilafë

Kuzhint.com

Perbersit;

-300 gr mishe viqi,

-1 filgjan oriz,

-1 filgjan bizele (grashak ) te konzervuara,

-sallat te gjelbetr,

-erza te ndryshme

-gjalpë dhe vaj

Pergaditja;

Ne fillim marrim mishin dhe e marinojm me erza dhe me vaj ulliri dhe ne nje pjat e lem qe mishi ti thithe erzat, nderkohe e kaverdisim orizin ne pak vaj dhe pak gjalp pastaj me uje vluar e ziejm mire qe te behetnje pilaf i kokrrafet e jo i qullte.

Mbasi te jet zier orizi ia shtojm bizelet e konzervuar dhe te kulluara pastaj i perziejm mire.

Marrim nje tigan qesim ne te pak vaj ulliri dhe pak gjalpë pastaj ne te qesim mishin e mariniar duke e pjekur mire dhe ngadal qe te mbetet sa ma i bute.

Kur te kemi perfundu me kaverdisje bejm srvimin e gatimit si ne foto ose si te deshironi ju vet.

Ju beft mire!!

Receta eshte e gatuar nga ne tegatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  mish  viqi  pilaf  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Uji i orizit përmirson rritjen e flokut
Biskota te kripura
Keshilla per gatim: Si te ruajme ngjyren e bizeleve gjate zierjes?