Vetitë shëndetësore të trëndafilit të egër (kaqa)
Vetitë shëndetësore të trëndafilit të egër (kaqa)

Vetitë shëndetësore të trëndafilit të egër (kaqa)

Kuzhint.com

Trëndafili i egër (kaqa) përmbanë shumë vitamin C.

Ai rrit rezistencën e organizmit ndaj sëmundjeve gripit, ndalon diarrenë tek fëmijët, forcon sistemin imunitar, ndikon pozitivisht ndaj problemeve të rrugëve të sipërme të frymëmarjes, përdoret në acarimet e rrugëve urinare, e dobishme ndaj dhimbjeve të reumatizmës, zbut dhe largon krimbat nga zorrët, pastron gjakun, efektive në trajtimin e hemorroideve.

Përdorimi: 
Në 1 gotë (150-200ml) me ujë që vlon hidhet 7-8 kokrra fruta të thara të trendafilit të egër, uji lihet të vlojë për 5-10 minuta.

Hiqet nga zjarri dhe lihet edhe 5 minuta në qetësi, kullohet dhe mund të pihen 2 gota të tilla gjatë ditës.


Fjalet kyqe : keshilla  vetite  shendetesore  trendafilit  eger  kaqa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ju shqetëson pesha?
Torte pudinge (cheesecake)
Embelsir zebra nga Mira