Mantia me mishë dhe kaqkavall
Mantia me mishë dhe kaqkavall

Mantia me mishë dhe kaqkavall

Kuzhint.com

Përbërsit;700 ml uje, nje maje e luges së qajit peciv, kripë, millë sipas nevojes, gjalp për lyrje te kuleqeve

Përbërsit per mbushjen e mantijave;

500 gr mishe i bluer, 400 gr qepe, kripe, piper i kuq dhe piper i zi, vaj per kaverdisje te mases

Siper mantiave kaqkavall

Gatimi;Brumin e pregaditur me perbersit e mesiperm per mantija e leme qe te pushoj rrethe nje ore,

pastaj te terin e ndajm ne kuleq te njejt ku qdo kulaq e shtrim me tollojs ne menyr te barabart.

Marrim nga dy kuleq duke i lyre ne mes i bejm bashk dhe pastaj e formojnm nje pete te madhe,

ku ate pet e prejm ne katror te njejt dhe ne qdo katror qesim mishin apo djathin ne mes

dhe i mbeshtjellim duke i renditur ne nje tepsi.

Keshtu vazhdojm derisa te perfundoj i gjithe brumi

I lyejm me gjalp siper pasi te perfundojm dhe i pjekim per 40 min ne temperatur 250 grad.

Ju beft mire.


Fjalet kyqe : brumera  mantia  mish  kaqkavall  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pije magjike që djegin kalori
Dieta me patate dhe jogurt
Brownie me malina dhe lajthi