KUJDES!!!! Infeksioni i veshve pasoje e vdekjes se shume femijeve....
KUJDES!!!! Infeksioni i veshve pasoje e vdekjes se shume femijeve....

KUJDES!!!! Infeksioni i veshve pasoje e vdekjes se shume femijeve....

Kuzhint.com

Ne fillim ju kisha luture miqe dhe dashamire te dashur qe kete informacion ta shperndani tek rrethi juaja dhe em gjere me qellime qe te informohen te gjithe prinderit pasi qe eshte shume i rendesishem dhe se shume here anashkalohet dhimbja e veshit tek femija...

Edhe pse shumica e njerzeve jane ne dijeni per kete rrezik nje nene pati nje pervoj te hidhur me femijeen e saj por qe fatemiresisht arriti ne kohen e duhur per ta mjekuar:

"Djali im pati nje infeksion te lehet ne vesh dhe e dergova tek mjeku familjar dhe mori antibiotike por fatekeqesishte koka e djalit morri nje skuqje tjeter prapa veshit dhe fryrje gjithashtu e derguam prap tek mjeku dhe mjeku na tha qe eshte si pasoje e antibiotikute pasi qe po bene e fektin e vet sherues dhe se duhet pritur deri en 2 dite deri sa te kete efekt sherues qe do te thote pas 48 ore.

Mua si nene nuk mu duke ne rregull pasi qe nuk ndihesha mire duke pare voglushin time ashtu me ate infeksion e me temperatur qe nuk i kalonte fare dhe morra rrugen per ne spital dhe direkt ia beme nje CTT scan dhe aty u zbuua qe infeksioni ishe rritur nga dita ne dite dhe se djali kishte mastiodits nje infeksion qe rritet ne pjesen e prapme te kockes se veshit e cila pastaj kalone ne thellsi te kokes nese nuk kapet te intervenohet ne kohe dhe se mund te shkaktoj meningjit, humbje te degjimit plotesisht, abscesi i trurit ose mund te qoje direkt ne vdekje te femijes. dhe fale intuites time si nene une arrita ta sheroje femijen time ne kohe dhe fale Zotit tani eshte shendosh e mire"

Keshtu qe kujdes prinder kur femijet u thone se veshi tyre dhemb gjithemone gjurmoni per shenjat e dhimjes si:

Enjtje prapa veshit..

Ferkim te veshit jashte

Nese une do te kisha priture fjalet e doktorit jeta ime do te ishe ndryshuar gjithemone por fatemiresisht une shkova me instiktet e mia dhe djalit i prene veshin prapa per tia liruar lengjet dhe infeksionin dhe kishte nje operacione shume te dhimbshem.

Ju kerkoje nga zemra qe ndiqni shenjat e dhimbjeve mos i anashkaloni

Faleminderit për të gjithë qe e lexojne pervojen time te hidhur dhe fare Zotit Markus biri im është bërë i madh dhe shume i shendetshem. DR kush e bëri këtë operacion ishte e mahnitshme unë kam parë prerje të tjeraDhe ata ishin të lartë në fund të veshitThanx për të gjitha aksionet


Fjalet kyqe : keshilla  kujdes  infeksioni  veshve  pasoje  vdekjes  shume  femijeve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Filet nga mishe lope me gorgonzola dhe sallat rucola
Cheesecake e lehte me nektarinat
Kube me arra