Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos
Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos

Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos

Kuzhint.com

Në përmbajtje të kosit gjendet pak ose aspak laktozë dhe kjo është një nga përfitimet shëndetësore kryesore.

Kosi, siç thuhet në shkrimin që e transmeton Starti, ju ndihmon për të ndalur dhimbjet e veshkave, gazrat, dhimbjet në stomak, vjelljen, diarrenë dhe madje edhe erën e keqe të gojës.

Më poshtë po japim disa nga vetitë kuruese të kosit:

I nevojshëm për organizmin

Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut.

Ai është i lehtë, i tretshëm dhe rregullues i stomakut.

Nëse ndiheni me stomak të fryrë, konsumimi i kosit i shoqëruar me pak bukë do t’ju lehtësonte shumë, pasi redukton ngarkesat dhe fryrjet e tepërta.

Kosi mund të përdoret në çdo vakt.

Në mëngjes dhe në darkë janë vaktet që dietologët sugjerojnë më tepër.

Lufton gripin

Specialistë të dietologjisë kanë zbuluar se kosi është një ndihmës i mirë në luftën kundër gripit, ftohjes dhe llojeve të tjera të virusit.

Ata kanë theksuar se këto baktere mund të përdoren në sprajtët e hundës, në sapunët e lëngshëm dhe në filtrat e ujit për të penguar përhapjen e virusit të gripit.

Ai mund të shoqërohet edhe me vitamina C, si fruta apo limon, që po ashtu ndihmojnë në luftën kundër gripit.

Por kjo duhet bërë vetëm, nëse jeni në gjendje gripi.

Ndihmon në dobësim

Kosi mund të përmbajë fruta, proteina, dhe elementë fermentues që ndihmojnë në tretje.

Këto janë dhe përbërësit më të nevojshëm gjatë një diete.

Të ngrënit e kosit për një periudhë të gjatë mund të jetë e vështirë, por organizmi nuk ka probleme.

Kjo sipas disa studimeve të bëra në vitin 2009.

Për të çliruar energji të mjaftueshme konsumoni deri në 12 filxhanë në ditë.

Nëse hani kos vazhdimisht, dieta juaj nuk ka nevojë për drithëra apo ushqyes të tjera.

Kosi është zëvendësues i mirë dhe më se i shëndetshëm.

Kosi përmban për më tepër, probiotik, të cilët gjenden në zorrë. Është zbuluar se ushqimi i rëndë dhe veçanërisht ai fast food (ushqimi i shpejtë) arrijnë të zvogëlojnë probiotikun.

Edhe përdorimi i antibiotikut madje e redukton këtë lloj substance.

Kosi është një burim i shëndetshëm i probiotikut në shumë prej rasteve, kur ai bëhet vetë.

Nëse blihet, elementë të tillë edhe mund të hiqen gjatë prodhimit.

Kosi më fruta, një vakt më vete

Kosi me fruta është po aq me vlerë sa dhe kosi natyral.

Megjithëse në përbërjen e tij ka fruta dhe më tepër sheqer, ai mund të përdoret si vakt më vete.

Sigurisht nëse jeni me grip, ai që do të luftonte vërtet virusin është kosi natyral.

Merrini me fruta të ndryshme duke konsumuar më tepër se një.

Për fëmijët ai është njëlloj i shëndetshëm.


Fjalet kyqe : keshilla  mbroni  organizmin  tuaj  duke  konsumuar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne me copza cokolade
Petulla me  gjizë
Revani me shije limoni nga Kaltrina Berisha