Kroasan
Kroasan

Kroasan

Kuzhint.com

Perberesit:

3 luge sheqer,

200 gr gjalpe,

1 gote qumesht,

700 gr miell,

lekure limoni,

maje birre,

nutella, ose recel,

1 te verdhe te vea per lyrje,

Pergatitja:

Perziejme te gjithe perberesit dhe formojme nje brum te dendur.

E leme te pushoj per gati nje ore sa te dyfishihet brumi.

E ndajme brumin ne disa kuleq te vegjel dhe me secilin kulaq bejme nje rreth(jo te holle fare)duke e hapur.

E ndajme rrethin ne 8 pjese dhe ne cdo njeren i veme nutellen ose recel.

E rrotullojme nga lart -poshte dhe formojme kiflen

Keto i veme ne tepsi ku me par kemi shtru leter kuzhine dhe i leme per nja gjysem ore sa te vijne prape duke i lyer me te verdhe te ves te perzier me nje luge vaj.

I pjekim ne furre ne temperatur 200 grade per 30 min dhe jane gati per tu sherbyer.

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : brumera  kroasan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torta me nutella dhe lajthia
Role me   banane
CILAT USHQIME NUK DUHEN NGROHUR NË FURRËN ME MIKROVALË DHE PSE?